LYMFEDÉM

Otok jedné nebo více končetin, který je důsledkem snížení průtoku lymfatického systému, nazýváme lymfedém. Lymfatický systém je síť lymfatických cév po celém těla, jejichž účelem je shromažďovat a odvádět lymfu s nejrůznějšími látkami z tkání do lymfatických uzlin a zpět do krevního řečiště. Lymfedém nastává v případě, že lymfatické cévy nestíhají odvádět zvýšené množství tekutiny nebo jsou tyto cévy z části či celé blokovány, a tím pádem se tekutiny zdržuje a hromadí pod přiškrceném místě. Tento otok se na těle vyskytuje z pravidla asymetricky nejčastěji na jedné z končetin, později může docházet k hromadění lymfy i na druhostranné končetině, ale výjimečně se vyskytuje symetricky.

Příčina tohoto onemocnění může být primární - daná poruchou lymfatického systému, která bývá dědičná nebo sekundární, kdy se jedná o stav poškození nebo obstrukci lymfatických cév a uzlin (např. po ablaci prsu a odstranění lymfatických uzlin).

Za efektivní léčbu považujeme manuální lymfodrenáž, režimová opatření, fyzioterapii, lymfotejping a bandážování postižených končetin.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení