LIPEDÉM

Poruchu při níž dochází ke zvětšení obou dolních končetin vlivem usazování tuku pod kůží nazýváme lipedém. Obvykle se časem zhoršuje, může být doprovázena bolestí a může být náchylnější na povrchová poranění - ranky, modřiny. V těžších případech lipedém zasahuje do oblasti trupu a horní poloviny těla. Příčina není známá, ale předpokládá se, že má velký vliv dědičnost a hormonální faktory. Rizikovými faktory je určitě obezita, chronická žilní nedostatečnost, lymfedém a lipohypertrofie. Na rozdíl od lymfedému není otok přítomen v oblasti nártů a rukou, neboť tyto části těla neobsahují tukové buňky. Lipedém se na těle vyskytuje symetricky.

Primární léčbou je manuální lymfodrenáž s doplňujícím cvičením a lymfotejpingem. Dnes se touto poruchou zabývá tzv. estetická medicína a chirurgické zákroky jako liposukce jsou velmi časté. Přesto při chirurgickém zákroku hrozí riziko poškození lymfatických cév, které může samotný stav ještě zhoršit. Touto poruchou trpí hlavně ženy a to až 11% z celkové populace žen. Prvotní příznaky se objevují v době puberty, těhotenství a nebo po menopauze.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení