Barvy jako lék

Jak jsme si již řekli minule, léčivé účinky barev jsou založeny na jejich vibračním působení. Každá barva má odlišnou vibraci, kmitá v jiné frekvenci a tou ovlivňuje své okolí.

Jistě všichni znáte situaci z běžného života, jak pečlivě vybíráte barvu, kterou vymalujete svůj byt, především věnujete pozornost ložnici, pracovně a obývacímu pokoji. Nějak víte, že vymalovat ložnici červenou barvou není to pravé ořechové...
I když vyjímky existují a v určitých případech by to nebylo na škodu :-)
Ale poznatky o ovlivnění prostoru barvami se nějak dokázaly udržet v našem podvědomí i pokud v tomto oboru nejsme úplně doma. Tak jako se používá colorterapie na ovlivňování prostoru, čaker a jejich funkce, stejně můžeme používat barvy při tejpování na ovlivnění ošetřovaného segmentu.

364-barvy

I v colorterapii se setkáváme s trochu odlišnými výklady barviček, to podle toho z jakého léčebného systému vycházíme.
V zásadě se můžeme poučit z čínského pentagramu a barev v něm, tak jak jsou přiřazeny k orgánům respektive meridiánům. Je ale nutné, alespoň z části, mít povědomí o vzájemném vlivu element - orgán – meridián.
Pro praktické použití barev je vynikající systém Su-Jok, kde je pochopení barev jednodušší a tak se ho budeme držet.

64-banner-rhbp-688-tejpovani

Zkusíme co nejzákladnější shrnutí. Co barva, to druh energie, který chceme buď barvou podpořit nebo naopak utlumit. Většinou platí, že přebytek energie (potřeba tlumit) poznáme dle akutních projevů a problémů. Naopak nedostatek energie (podporujeme) je nedostatečná funkce, většinou bez akutních problémů a bez nápadných příznaků. To je nutné vědět a naučit se.

Základní dělení v systému Su-Jok, které bychom si měli pamatovat:

modrá – energie chladu – močový měchýř, ledviny (pohl.orgány) vlastnost: stahuje, zhušťuje, zpomaluje, zastavuje, chladí

hnědá – energie sucha – plíce, tlusté střevo (kůže) vlastnost: zmenšuje, vysušuje

žlutá – energie vlhka – žaludek, slinivka (lymfa) vlastnost: roztahování, městnání, napnutí, pocit plnosti

zelená – energie větru – žlučník, játra (svaly) vlastnost: pohyb, obnovení pohybu, harmonizace

červená – energie tepla – srdce, tenké střevo (krev) vlastnost: prohřívání, aktivace, zánět

oranžová – energie horka – mozek, nervy (nervový systém) vlastnost: aktivace

Jak je vidět, každá z těchto barev patří určitému typu energie. Například žlutá barva ovlivňuje energii vlhka, jehož přebytek je v těle vnímán jako pocit plnosti, roztažitelnosti – krásným příkladem je otok končetiny. Problém je lymfatického charakteru – přebytek energie vlhka. Tady si musíme uvědomit, že žlutá barva by energii vlhka ještě podpořila což nechceme, jelikož je ho v končetině přebytek. Musíme tedy použít barvu, která naopak vlhko tlumí a lymfu rozpohybuje. A to je, dle následujícího obrázku, zelená barva. Obloučky spojující barvy nám ukazují, které dvojice barev spolu mají vztah podpora-utlačení.
Takže při lymfatickém tejpování, otoku, bychom v zásadě nepoužívali žlutý tejp, ale lepili bychom zelený, který je vhodnější pro jeho vlastnost tlumit vlhko a podpořit pohyb.

365-barvy-su-jok

Příklad:

Tejpování Hallux valgus:
Potřebujeme zvýšit pohyblivost odtahovače a přitahovače palce. Zpočátku léčby bychom použili zelený tejp – pro podporu pohybu (návratu do fyziologické pozice) a později, když už by palec byl v lepším postavení a potřebovali bychom ho zpevnit a pozici stabilizovat, mohli bychom tejpovat modrou nebo černou páskou, které mají naopak vlastnost udržovat a zamezit pohybu.

Další příklad:

Tejpování po zlomenině:
Použijeme modrý nebo ještě lépe černý tejp, kvůli jeho podpoře energie chladu – shlukování, omezení pohybu, smršťování.
A o to nám při léčbě zlomeniny jde, o podporu srůstu, zhuštění kostního materiálu.

A ještě jeden příklad:

Tejpování kotníku po úrazu a operaci s důsledkem přerušení nervů:
Použijeme zelený a oranžový tejp. Zelená na aktivaci a podporu růstu nervů a oranžová na podporu energie horka, která nervy obhospodařuje.

 

Při hlubší vědomosti o problematice barev, energií a východního léčebného systému se dá pokračovat ještě dále. Pokud známe průběhy meridiánů v těle, například můžeme volit barvu tejpu dle konkrétní potřeby v tom kterém meridiánu.

Ideální pro příklad je zde ukázka tejpování svalů podél páteře, kde probíhá meridián močového měchýře, náležící k energii chladu – modrá barva. Zde tedy můžeme vidět podpoření energie chladu v části meridiánu močového měchýře.

366-tejpovani-a-barvy

 

Pokud si zrovna nebudete vědět rady, kterou barvou tejpovat, nevěšte hlavu. Pokud zvolíte ne úplně nejvhodnější barvu pro ten který problém, jistě nikomu neublížíte.
Práce s barvami je o tom, že můžete samotný proces tejpování barvou podpořit, zlepšit. Ale je to jen doplňková terapie, takže obavy ze zhoršení stavu mít nemusíte. A pokud opravdu nevíte, kterou barvu použít - použijte zelenou. Zelená je dle Su-Joku barva NEUTRO a je harmonizující, vracející k ideálu. Zelenou nikdy nic nepokazíte.
A nejdůležitějším aspektem při používání východních principů léčby je dobrá myšlenka terapeuta a touha pomoci, což jistě máte, takže s chutí do barevného tejpování :-)